O czym przeczytasz na blogu?

Niniejszy blog dedykowany jest tematyce ochrony danych osobowych. Tematyka ta nie jest ani łatwa, ani przyjemna, ale jako wieloletni praktyk w tej materii, za punkt honoru postawiłam sobie, aby pisać o niej w sposób zrozumiały i przystępny.

Czy się to uda? Tak czy inaczej, wyzwanie podjęte …

Co to są dane osobowe?

Z zagadnieniami z zakresu ochrony danych osobowych mamy do czynienia na każdym kroku, chociaż najczęściej nie zadajemy sobie z tego sprawy i zwyczajnie nie zwracamy na to uwagi.

I tak, w markowym sklepie z butami Pani proponuje nam błyszczącą kartę stałego klienta wraz z rozlicznymi korzyściami z tego płynącymi. W zamian chce praktycznie niewiele, bo jedynie nasze imię, nazwisko, adres zamieszkania i datę urodzenia! Bo przecież chcemy otrzymać drobny podarunek na urodziny? Kto by nie chciał….

I w ten właśnie sposób, to my sami oddajemy w ręce bliżej nieznanego nam podmiotu to, co najcenniejsze – nasze dane osobowe.

A zatem czym w ogóle są dane osobowe? Zarówno obecnie obowiązująca ustawa (ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r.), jak i przepisy, które zaczną obowiązywać od maja 2018 r. (rozporządzenie parlamentu europejskiego i rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – RODO), wskazują, że są to wszelkie informacje o osobie fizycznej, na podstawie których możemy taką osobę zidentyfikować. Czyli jakie? Imię i nazwisko? Pesel? Oczywiście. A co w takim razie
z adresem mailowym, czy on również stanowi dane osobowe?  W tym akurat przypadku – nie zawsze.

I właśnie o wszelkich wątpliwościach związanych z praktycznym zastosowaniem przepisów o ochronie danych osobowych traktował będzie ten blog. Począwszy od pytań podstawowych, a skończywszy na problematyce specjalistycznej, na przykład dotyczącej zasad ochrony danych osobowych w podmiotach prowadzących działalność leczniczą.

Dlaczego warto mieć wiedzę o ochronie danych osobowych?

 Dlatego, że każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych, w związku z czym, m.in. każdy przedsiębiorca, jeżeli przetwarza dane osobowe w związku z działalnością zarobkową lub zawodową, musi bezwzględnie przestrzegać zasad postępowania przy przetwarzaniu danych osobowych. Z pewnością większość czytelników w tym momencie pomyślała, że w takim razie ten temat ich nie dotyczy, gdyż nie przetwarzają żadnych danych osobowych. Czy na pewno? Otóż niestety nie. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że problematyka dotyczy każdego, pytanie  tylko – w jakim zakresie i jakie w związku z tym ciążą na nas obowiązki.

Zapewne niektórzy jeszcze pamiętają, jak na klatkach schodowych wisiały spisy lokatorów i że w pewnym momencie zniknęły. A zniknęły właśnie po 1997 r. z uwagi na wejście w życie ustawy o ochronie danych osobowych. Dlaczego? No właśnie z uwagi na obowiązek chronienia naszych danych osobowych, do którego zastosować się musiały przykładowo spółdzielnie mieszkaniowe.

 Co będzie dalej?

Te i inne tematy dotyczące ochrony danych osobowych będę przybliżać w kolejnych wpisach na blogu. Ze szczególnym uwzględnieniem tego, że w maju 2018 r. wejdą w życie nowe regulacje, które przewidują, m.in. zwiększenie wysokości grzywny za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych do 20.000.000 EUR lub 4 % całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku.

Czy zatem Twoja firma jest gotowa na nadchodzące zmiany w przepisach o ochronie danych osobowych?

Zapraszam do lektury!