Aleksandra Otok – Zagajewska
Aleksandra Otok – Zagajewska
radca prawny

Problematyką ochrony danych osobowych zajmuję się od ponad 10 lat, a pierwsze kroki w tym kierunku stawiałam jeszcze wcześniej, kierując departamentem prawnym jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych. Szczerze mówiąc był to czas, kiedy ochrona danych osobowych była dla większości „czarną magią”. Pamiętam, kiedy odkrywając po raz pierwszy tajniki ustawy o ochronie danych osobowych, siedziałam całą noc, aby przygotować mojemu ówczesnemu przełożonemu zgłoszenie rejestracyjne zbioru danych osobowych klientów, po czym ustaliłam, że w tym akurat przypadku można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestracji. Takie właśnie były początki mojej przygody z ochroną danych osobowych – trudne – na pewno, ale i czasem zabawne. Jest to bowiem tematyka trudna i bardzo specjalistyczna.

Jednak lata biegły i przynosiły kolejne doświadczenia, w związku z czym, z czystym sumieniem i pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że obecnie ochrona danych osobowych to dla mnie codzienność. Wdrażałam zasady ochrony danych osobowych we wszelkich spółkach prawa handlowego, jednoosobowych działalnościach gospodarczych oraz w organizacjach pożytku publicznego.

Obecnie prowadzę wspólnie z radcą prawnym Dagmarą Szygułą-Żuchowską kancelarię radców prawnych ZPZ Legal, w której specjalizujemy się w doradztwie prawnym dla biznesu. Naszą specjalizacją jest w szczególności ochrona danych osobowych. Od lat pomagamy większym i mniejszym podmiotom w stosowaniu regulacji w tym przedmiocie. Jako praktycy, zajmujemy się nie tylko weryfikacją poprawności działań w zakresie przetwarzania danych osobowych, ale także wdrożeniem koniecznych rozwiązań.

Prowadzimy także szkolenia w przedmiocie zasad postępowania z danymi osobowymi.

Po więcej informacji zapraszam na stronę www.zpzlegal.pl